درباره سامانه مرجع اطلاعات خودرو


آغاز فعاليت هاي شركت بازرسي کیفیت و استاندارد ایران در صنعت خودرو به 22 سال پيش و به ابتداي دهه 70 برمي‌گردد. در آن زمان استانداردهاي اجباري صنعت خودرو به همت شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران و با همراهي سازمان ملي استاندارد تدوين شد و بدين ترتيب اساس ارزشيابي كيفي خودروها در اين شركت بنا نهاده شد به طوريكه از آن پس تاكنون همواره گزارشات كيفي شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران مرجع سنجش كيفيت خودروها در کشور به شمار رفته است.

از آنجايي كه ارتقاء كيفي صنعت خودرو تنها منوط به كيفيت خودرو نمي شود و عوامل گوناگوني چون نحوه فروش، شرايط خدمات پس از فروش و ميزان رضايت مشتريان نيز در اين عرصه تاثيرگذارند، شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران در كنار ارزشيابي كيفي به گسترش فعاليت هاي خود در ساير زمينه ها پرداخت و تلاش كرد تا نگاه همه جانبه اي به مقوله كيفيت خودروها داشته باشد. در اين راستا هم اكنون به عنوان بازرس معتمد وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه ارزشيابي محصول، ارزيابي رضايت مشتريان و ارزيابي خدمات پس از فروش خودروها و بازرس معتمد سازمان محيط زيست در مقوله اندازه گيري ميزان آلايندگي خودروها فعاليت مي كند.

اين شركت با همراهی و همکاری کارشناسان متخصص و با تجربه خود در واحد تحقیقات مشتری و بازار و بر اساس نظرسنجي هاي علمي و همچنین با بهره گيري از بزرگترين و مجهزترين مركز تماس كشور، از منظر مشتريان نيز به بررسی مقوله كيفيت، فرآیند فروش و خدمات پس از فروش در صنعت خودرو مي نگرد.

سامانه مرجع اطلاعات خودرو یکی از به روزترین و کامل ترین منابع و مراجع در حوزه اطلاع رسانی از ارزیابی رضایت مشتریان می باشد که به همت واحد تحقیقات مشتری و بازار به همراه واحد فناوری اطلاعات راه اندازی شده و به منظور کمک به مشتریان در ارزیابی های لازم پیش از خرید خودرو کمک شایانی خواهد نمود. اطلاعات موجود در این سامانه مربوط به رضایت مشتریان از کیفیت اولیه، فرآیند فروش و خدمات پس از فروش خودرو می باشد. از دیگر امتیازات سامانه مرجع اطلاعات خودرو، ارائه رتبه بندی نمایندگی های خدمات پس از فروش شرکت های سازنده و واردکننده خودرو از منظر ارزیابی های صورت گرفته در شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران بوده که راهی مناسب برای یافتن بهترین نمایندگی های ارائه دهنده خدمات پس از فروش می باشد. همچنین، اطلاعاتی در زمینه فرایند فروش شرکت ها از دیدگاه مشتریان و رتبه بندی شرکت ها در زمینه فروش خودرو به تفکیک شاخص های مورد مطالعه توسط واحد تحقیقات مشتری و بازار در این سامانه برای عموم قابل دسترس می باشد.